Orientalų ir Siamo kačių istorija

Rytų katės priklauso vienai veislės grupei. Ją sudaro:
• Balio katės • Siamo katės • Orientalų katės
Orientalų katės gali būti ilgaplaukės ir trumpaplaukės. Taigi pilną grupę sudaro keturios veislės. Visi šios grupės atstovai yra ilgo, liekno ir elegantiško kūno sudėjimo, labai gyvybingi, stiprūs, raumeningi, gracingi, reiklūs, iškalbingi, inteligentiški ir labai prisirišę prie žmogaus. Tai labai socialūs katinai, reikalaujantys daug žmogaus dėmesio.

Visi šios grupės nariai turi vienodą standartą, išskyrus kailio ilgumą ir akių spalvos skirtumus. Balio ir Siamo kačių akys mėlynos ir gali būti tik tokios, o Orientalai gali būti tik žaliaakiai. Kuo šios katės dar skiriasi? Orientalai daugelį sužavi labai plačia savo kailio spalvų palete. Jie gali būti vienspalviai, margi, raštuoti, įvairiausių spalvų: juodos, baltos, mėlynos, šviesiai rudos, cinamono, šokolado spalvų, visų dūminių atspalvių, o kitų Rytų kačių spalva griežtai apibrėžta veislės standartų. Taip  pat skiriasi kailio ilgis. Trumpaplaukių kailiukas šilkinis, trumpas, prigudęs, o ilgaplaukiai žavi puošniomis uodegomis.
Kokia yra šių gracingų kačių istorija?
Siamo kačių istorijos šaknys yra negrįžtamai dingusios. Galima tikrai teigti tik tai, kad jos kilę iš Rytų kraštų. Kaip teigia „Ayudha“ rankraščiai, senovės Siamo (dabartinis Tailandas) sostinė turėjo savo naminių kačių. Vienas iš tokių rankraščių, „Cat Book Poems“( 1350m.), teigia, kad šios katės buvo blyškaus kailio, su juoda kauke, uodega, ausimis ir pėdutėmis.
Siamo katės Europoje debiutavo 1871 metais per „Crystal Palace“ kačių parodą Londone. 1879 metais pirmoji Siamo katė atvyko į JAV kaip dovana tuometinio prezidento žmonai.
Kai paaiškėjo, kad Siamo katės gali turėti ne tik juodą, bet ir mėlyną, šokoladinę, lelijinę kaukę, jos buvo priimtos į veislinių kačių šeimą. Apie 1970 metus pasirodė marginimo raštai bei raudonos ir kreminės spalvos kačiukai. Vėliau atsirado dar kitų spalvinių variacijų.
Tuo tarpu Orientalų (kitaip dar vadinamų Rytų Trumpaplaukių) kačių istorija nėra tokia ilga. Ši veislė buvo sukurta selekciniu būdu apie 1950 metus Anglijoje. Tai ne vienintelė veislė, sukurta moderniaisiais laikais. Po II-ojo pasaulinio karo veislinių kačių skaičius sumažėjo, todėl veisėjai turėjo pasitelkti kūrybingumą, kad galėtų atkurti Siamo kates. Buvo kryžminamos Rusų melsvosios, Britų trumpaplaukės bei Abisinijos katės. Didžiai visų nuostabai, kačiukai, gimę po tokio kryžminio selekcinio darbo, buvo identiški Siamo katėms, tik jų kailio spalva buvo kitokia. Kadangi Siamo kačių spalvinis genas yra recesyvinis, gimdavo kačiukų ir su tradicinėmis Siamo spalvoms, tokie kačiukai grįždavo prie Siamo kačių genofondo didinimo. Taip buvo sudėti pamatai Orientalų veislei.
Vėliau visos naujai sukurtos spalvos gavo net pavadinimus, pvz., „Foreign White“ – visiškai balta, „Havana“ –šokoladinė, „Oriental Spotted Tabby“ – Rytų taškuotai raina. Greitai tapo aišku, kad spalvų vis daugėja, o visa kūno sandara, charakteris bei tipas nekinta, tad buvo nuspręsta visas spalvas sujungti į vieną ir pavadinti trumpaplaukiais/ilgaplaukiais Orientalais.