Katės parodoje

Jei smalsu kaip atrodo pirmasis seišelis Lietuvoje, kviečiu pažiūrėti Lrytas.lt reportažą iš vykusios parodos:

O kaip gi katės turi elgtis parodose?

Jos turi elgtis ramiai. Nesikandžioti, nesidraskyti. Jos gali paurgzti tai natūralu Orientalams.  Dažniausiai, jos miega savo nameliuose arba ant šeimininkų rankų, jei katės mėgsta maivytis, tada joms leidžiama išdidžiai maivytis ant narvo viršaus [iš mano parodinės patirties, tai sutraukia daug smalsių žiūrovų, kurie dažniausiai stebisi, kad katės taip elgiasi, o tada “didžiausio žinovo veidu” aiškina, kad tai sfinksas arba dar koks nors negirdėtos rūšies katinas :)]. Yra taip nutikę, kad katinas sukandžiojo ranką iki kraujo, bet dažniausiai tenka dėti pavadėlį ir eiti “pasižmonėti”.
Na o iš esmės parodos skirtos dviems dalykams patikrinti.
Pirmasis, kad katė atitiktų jai keliamus standarto reikalavimus. Ir antrasis -patikrinti katės psichikos ir charakterio stabilumą. Visos katės jaučia stresą parodos metu, nes jos atvežamos į naują vietą, ten pilna visokių svetimų katinų kvapų, tačiau katė, kuri jaučia savo šeimininką nesielgs agresyviai. Žinoma katę galima išprovokuoti tokiam elgesiui.

Parodų organizavimas nėra lengva užduotis klubui. Reikia 4-5 tarptautinės kategorijos teisėjų, didelių, patogių ir šiltų patalpų, kuriose Jūs dažniausiai praleisite visą savaitgalį, nes dauguma parodų vyksta dvi dienas – šeštadienį ir sekmadienį. Skirtingomis dienomis Jūsų augintinis eis pas skirtingus teisėjus, kad per vieną savaitgalį galėtų gauti du sertifikatus. Taip pat organizatorius turi paruošti narvą kiekvienam dalyviui. Parodos metu dirba veterinarai, tikrinantys kačių sveikatos būklę bei padedantys ištikus netikėtumams. Kartu su teisėjais dirba stiuartai (teisėjų padėjėjai), kurie palengvina teisėjų darbą ir gali Jums suteikti informaciją, kada bus Jūsų augintinio eilė įvertinimui. Kiekvienas klubas nustato parodos dalyvio mokestį, kuris gali būti nuo 30  iki 65 eur, paruošia prizus nugalėtojams.

Ko gi reikia norint šauniai ir sėkmingai sudalyvauti parodoje?

Jūsų katė ar katinas turi būti vyresni nei 4 mėnesių, paskiepyti nuo pasiutligės ir užregistruoti kaip parodos dalyviai. Jūs galite dalyvauti parodose, vykstančiose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Registracijos į parodą metu Jūsų augintinis bus paskirtas į klasę, kurioje varžysis. Jei Jūsų kačiukui yra nuo 4 iki 7 mėn., jis dalyvaus kačiukų klasėje, jei augintinis 7 – 10 mėn., jis dalyvaus jaunuolių klasėje. Maksimalus šių dviejų klasių įvertinimas yra Puikiai 1 (anglų k. dažniausiai žymima Ex 1). Vėliau, kai Jūsų katė ar katinas bus 10 mėn., jis pradės varžytis atviroje klasėje, kad galėtų surinkti reikiamus sertifikatus Čempiono titului gauti. Suaugę katės ir katinai gali varžytis tokiose klasėse: Atviroje, Čempionų, Tarptautinių Čempionų, Didžiųjų Tarptautinių Čempionų ir Aukščiausių Čempionų klasėse.

Titulų eiliškumas priklauso nuo jūsų klubo pasirinktos tarptautinės kačių organizacijų sistemos.

Kas yra sertifikatas ir kaip jis gaunamas?
Tai specialus diplomas, kuriame tarptautinės kategorijos teisėjas aprašo Jūsų augintinį. Jame jis pažymi ar katės/katino tam tikros kūno dalys atitinka tai veislei būdingą standartą, vertina bendrą katės/katino elgesį bei charakterį. Jei Jūsų augintinis atitinka veislės standartui keliamus reikalavimus, jis pretenduoja gauti sertifikatą. O jei tokių kačių yra daugiau ir jos dalyvauja toje pačioje klasėje, kaip ir Jūsų augintinis? Tokiu atveju teisėjas įvertina du, tris, keturis ar net penkis gyvūnus ir visiems skiria tam tikrą vietą (Puikiai 1, Puikiai 2, Puikiai 3 ir t.t.), bet tik vienam gali suteikti sertifikatą ir jį gaus tas gyvūnas, kurio įvertinimas bus Puikiai 1. Tam, kad Jūsų augintinis laimėtų Čempiono titulą, reikės surinkti tris tokius sertifikatus ir tik tada kreiptis į savo klubą, kuris patvirtins Čempiono titulą bei išduos tai patvirtinantį dokumentą. Kiekviena tarptautinė kačių organizacija turi savo taisykles, pagal kurios reikalavimus tuos sertifikatus reikia laimėti. Plačiau apie tai teiraukitės savo klube.

Klasė Siekiamas titulas FIFe trumpinys Renkami įvertinimai
Atvira klasė Čempionas CH CAC
Čempionų klasė Tarptautinis Čempionas IC CACIB
Tarptautinių Čempionų klasė Didysis Tarptautinis Čempionas GIC CAGCIB
Didžiųjų Tarptautinių Čempionų klasė Aukščiausias Čempionas SC CACS

Jei Jūs norite tęsti savo augintinio karjerą, kitas žingsnis yra Tarptautinio Čempiono titulas. Kad surinktumėte sertifikatus šioje klasėje, Jums su augintiniu teks keliauti į užsienio klubų organizuojamą parodą. Registruotis į tokias parodas Jums padės klubas, kuriam priklausote. Aukščiausias FIFe sistemos titulas – Aukščiausias Čempionas („Supreme Champion“).
Jei katė (katinas) laimi sertifikatą parodoje, įgauna teisę varžytis dėl Geriausios parodos katės titulo (parodose dažniausiai naudojamas angliškas žodis „best“). Teisėjas dar kartą pakvies visas kates ir katinus, kurie gavo sertifikatus. Tai pagrindinis parodos konkursas, vadinamas angliškai „Best in Show“. Apie tai, ar esate nominuotas į pagrindinį konkursą, Jus informuos teisėjas arba jo padėjėjas.
Jei parodoje dalyvauja trys vienodos spalvos kačiukai, jaunuoliai ar suaugę katinai, jie gali varžytis dėl titulo Geriausias variacijoje (angl. „Best in Variety“).
Pagrindiniame konkurse visos veislės yra skirstomos į kategorijas. Visa Rytų kačių grupė priklauso ketvirtai kategorijai.

Kaip pasiruošti parodai?
Jūs jau priklausote klubui, užsiregistravote į parodą, telieka sudalyvauti. Jums reikės skiepų knygelės, kurioje turi būti žyma apie skiepus nuo pasiutligės. Visada mėnesį iki parodos pasitikrinkite, ar nesibaigė skiepo galiojimo laikas. Priklausomai nuo veislės, augintinį gali reikėti išmaudyti ar iššukuoti.

Ką pasiimti į parodą?
Jums reikės: augintinio guolio, narvo užuolaidėlių, maisto, vandens, dubenėlių, kraiko ir kraiko dėžutės, skiepų paso. Jei augintinis ilgaplaukis, tai ir priemonių, kuriomis galėsite šukuoti bei išpurenti kailį. Galite pasiimti sau maisto ir patogią kelioninę kėdę, ji tikrai dažnai praverčia. Parodos dalyviai labai draugiški ir mielai bendrauja, kalbasi apie kates, tad jei esate naujokas, nebijokite prašyti pagalbos ar patarimo. Parodos – tai vieta, kur susirenka kačių mylėtojai. Mes mielai priimame visus bendraminčius.

Linkiu nebijoti ir drąsiai praverti duris į parodų pasaulį.

Svarbiausias dalykas, kurį norėčiau akcentuoti, tai kad katės nors ir su kilmės dokumentais ir dalyvauja parodose, bet jos visgi yra šeimos nariai. Per metus jos pabūna parodose 10 dienų, likusias 355 dienas metuose jos yra dievinamos namų karalienės ir karaliai 😉 Niekada to nepamirškite.